Alternativa a MailChimp i AWeber (Safe Harbor)


Josep Aragonés Salvat     04/02/2016



Revisió i actualització de l'article publicat el 27/01/2016 per motiu de l'aprovació del nou acord polític entre UE i EUA aconseguit el 02/02/2016 anomenat Privacy Shield (Escut de Privacitat) que substituirà l'acord Safe Harbor (Port Segur) que el Tribunal de Justícia de la UE va invalidar el 06/10/2016, amb la finalitat de crear un nou marc legal per a la transferència de dades personals transatlàntiques que compleixi la normativa europea.

A causa de l'esmentat acord, és previsible que pròximament (3 o 4 mesos) s'aprovi definitivament la normativa legal Privacy Shield que substitueixi Safe Harbor i que les empreses americanes adherides actualment a aquesta última ho facin a la nova per poder seguir oferint els seus serveis de internet legalitzant el tractament de dades de les empreses europees.

Dit això, el tractament de dades personals que s'efectuï amb empreses d'EUA o que, encara que no siguin americanes, guardin dades als EUA, continuaran estant en una situació il·legal mentre les autoritats de protecció de dades de la UE no publiquin una prerrogativa de transitorietat entre aquests acords.

Per aquest motiu hem procedit a buscar els proveïdors de serveis en el núvol tipus "mailing" més comuns on la majoria d'empreses europees alberguen dades personals per a realitzar còpies de seguretat o tractament compartit de dades.

La selecció dels proveïdors s'ha realitzat mitjançant recerques amb Google i Bing, buscant informació al web oficial del producte "mailing" i analitzant el contingut de cada política de privacitat o termes d'ús del servei.

A la taula següent es detalla:

  • App: el nom del producte.
  • País empresa: el país de l'empresa que el comercialitza o, si és diferent, el país de la legislació que afecta l'empresa i a la qual es deu per a qualsevol litigi amb els seus clients.
  • UE: SÍ / NO, si el país pertany a la UE o té un nivell adequat de protecció avalat per la UE.
  • PD: SÍ / NO, si ofereix informació relativa al compliment de la normativa europea en protecció de dades.
  • URL App: enllaç a la web oficial del producte.
  • URL Legal: enllaç a la política de privacitat o termes d'ús del servei d'on es detalla la informació.
  • Data Legal: data publicada de la política de privacitat o dels termes d'ús del servei.
  • INFO: SÍ / NO, si ofereix suficient informació sobre protecció de dades.
  • EUA: SÍ / NO, si guarda dades als EUA.
  • SAFE H: SÍ/NO, si està adherit a l'acord Safe Harbor

Mentre no estigui aprovat definitivament l'acord Privacy Shield entre UE i EUA, el tractament només serà considerat lícit si posa "S" a les columnes UE i PD i "N" a la columna EUA.

En el cas de guardar dades a EUA, es diferencien les empreses que a la seva pàgina web reflecteixen que tenen subscrit l'acord Safe Harbor i que, conseqüentment, es preveu l'actualitzin al nou Privacy Shield quan sigui vigent. Quan això passi, el tractament serà considerat lícit si posa "S" a les columnes INFO i SAFE H.

De totes maneres no serà suficient l'entrada en vigor d'Privacy Shield per legalitzar la transferència de dades personals amb empreses dels EUA. Les empreses americanes hauran de certificar-se amb el marc establert en el nou acord (com fins ara ho feien amb Safe Harbor) i publicar-lo a la seva web corporativa. Per aquest motiu, qualsevol empresa europea que desitgi contractar els seus serveis haurà de comprovar que, en el document de contractació, s'estableixi la certificació d'adhesió a Privacy Shield.

 
App País empresa UE PD URL  App URL  Legal Data Legal INFO EUA SAFE H
Acumba Mail ESPANYA S S acumbamail.com privacy-policy - S N -
Cloud TIC ESPANYA S S cloud-tic.com aviso-legal - S N -
Get App ESPANYA S S getapp.com terms_of_use 21/12/15 S N -
Get Response POLÒNIA S S getresponse.com privacidad 27/11/15 S N -
Ininbox PAÏSOS BAIXOS S S ininbox.com privacy 12/05/12 S N -
Mail Ify ESPANYA S S es.mailify.com terminos-condiciones 10/06/14 S N -
Mail Jet  FRANÇA S S es.mailjet.com privacy-policy 16/02/15 S N -
Mail Relay ESPANYA S S mailrelay.com/es politica-de-privacidad - S N -
MDirector ESPANYA S S mdirector.com terminos-y-condiciones - S N -
Newsletter 2Go ALEMANYA S S newsletter2go.es proteccion-datos 01/04/15 S N -
Teenvio  ESPANYA S S teenvio.com/es politica-de-privacidad - S N -
Send in Blue FRANÇA S S es.sendinblue.com termsofuse - S N -


 
AWeber  EUA N N aweber.com privacy 04/08/15 S S S
AWS Amazon SES EUA N N aws.amazon.com/es/ses privacy 07/10/15 S S S
Benchmark EUA N N go.benchmarkemail.com privacy-policy 06/30/15 S S S
Campaigns EUA N N zoho.com/campaigns privacy 19/04/15 S S S
Constant Contact EUA N N constantcontact.com privacy-statement 01/08/15 S S S
Emma EUA N N myemma.com privacy-policy - S S S
IContact EUA N N icontact.com privacy 01/05/15 S S S
Infusion Soft EUA N N infusionsoft.com privacy-policy 19/01/15 S S S
Jango Mail EUA N N jangomail.com privacy-policy 12/03/15 S S S
Mad Mimi EUA N N madmimi.com Privacy 07/01/16 S S S
Mail Chimp EUA N N mailchimp.com privacy 09/10/15 S S S
Marketo EUA N N marketo.com privacy 19/01/15 S S S
Pardot EUA N N pardot.com privacy-policy - S S S
Salesforce EUA N N salesforce.com full_privacy 01/10/14 S S S
Vertical Response EUA N N verticalresponse.com privacy_tos 07/03/14 S S S


 
Active Campaign EUA N N activecampaign.com tos 20/06/14 N S N
Campaign Monitor AUSTRÀLIA N N campaignmonitor.com policies - S S N
Campaigner CANADÀ S N campaigner.com legal/privacy - S S N
Direct IQ EUA N N directiq.com privacy-policy - S S N
Fresh Mail REGNE UNIT S N freshmail.com privacy-policy-2 - S S N
Mailee BRASIL N N mailee.me terms-of-service - N - N
Mailer Lite LITUÀNIA S N mailerlite.com/es politica-de-privacidad - N - -
Pinpointe EUA N N pinpointe.com terms-of-service - S S N
SimplyCast CANADÀ S N simplycast.com terms-and-conditions 15/12/15 S S N
Send Loop TURQUIA N N sendloop.com terms-of-use - S S N